Imprimante de carduri 2026: direct-to-card vs retransfer — ghid complet

O imprimantă de carduri nu se alege doar după preț și rezoluție. Tehnologia de imprimare, numărul de fețe, suprafața cardului, volumul, codarea și nivelul de protecție influențează atât aspectul legitimației, cât și costul fiecărui card emis. Acest ghid actualizat pentru 2026 compară direct-to-card cu retransfer și transformă specificațiile tehnice într-o decizie practică pentru acces, identificare, educație, sănătate, evenimente și fidelizare.
Ce este o imprimantă de carduri și ce poate personaliza?
O imprimantă de carduri este un echipament dedicat personalizării cardurilor în format ID-1/CR80, utilizat frecvent pentru legitimații de angajat, badge-uri de acces, carduri de student, permise de vizitator, carduri de membru, fidelizare sau eveniment. Spre deosebire de o imprimantă office, aceasta transportă un suport rigid și folosește ribboane speciale pentru sublimare color și transfer termic cu rășină.
În funcție de configurație, imprimanta poate realiza doar partea vizuală sau poate și codifica date într-o bandă magnetică, într-un cip cu contact ori într-un card contactless. Funcțiile de codare nu sunt incluse automat în fiecare variantă. Modelul comercial, codul producătorului și modulele instalate trebuie confirmate înainte de comandă.
Direct-to-card sau retransfer: care este diferența?
Direct-to-card (DTC)
Capul de imprimare încălzește ribbonul, iar culoarea este transferată direct pe suprafața cardului. Procesul este compact, rapid și potrivit pentru carduri PVC plate, standard.
Alege DTC pentru: badge-uri de angajat, legitimații, vizitatori, carduri de membru, fidelizare și volume descentralizate.
Retransfer
Imaginea este imprimată în oglindă pe un film transparent, apoi filmul este lipit termic pe card. Capul nu atinge direct cardul, iar imaginea poate acoperi marginea și suprafețe mai puțin uniforme.
Alege retransfer pentru: legitimații premium, carduri cu cip, aplicații de securitate, materiale non-PVC validate și cerințe foto ridicate.
| Criteriu | Direct-to-card | Retransfer | Impact în decizie |
|---|---|---|---|
| Proces | Ribbon → direct pe card | Ribbon → film → card | Retransfer folosește un consumabil suplimentar. |
| Acoperire | Edge-to-edge, cu posibilă margine tehnică fină | Over-the-edge, imaginea poate depăși marginea cardului | Retransfer este preferat pentru designuri full-bleed exigente. |
| Suprafața cardului | Preferă carduri plate și netede | Tolerează mai bine denivelările cipului | Testează cardul exact, mai ales la smart card. |
| Investiție | De regulă mai redusă | De regulă mai mare | Compară TCO și rata rebuturilor, nu doar prețul imprimantei. |
| Viteză | Foarte bună pentru emitere zilnică | Depinde de transfer, duplex, encoding și laminare | Fișele declară viteze în condiții controlate. |
| Durabilitate | Overlay-ul ribbonului oferă protecție de bază | Filmul adaugă protecție și caracter tamper-evident | Pentru uz sever, laminarea rămâne o etapă separată. |
Retransfer nu este automat alegerea „mai bună” în orice proiect. Dacă emiți câteva sute sau mii de carduri PVC standard, fără cerințe speciale la margine sau material, o imprimantă DTC bine configurată poate avea un cost total mai bun și un flux mai simplu. Retransfer devine justificat când beneficiul vizual, compatibilitatea cu suportul sau securitatea compensează investiția și filmul suplimentar.
Imprimare single-sided sau dual-sided?
O imprimantă single-sided personalizează automat o singură față. Dacă ai nevoie de verso, operatorul poate întoarce manual cardul, dar acest pas reduce productivitatea și crește riscul de orientare greșită. O imprimantă dual-sided include mecanismul de întoarcere și imprimă automat fața și verso-ul în aceeași lucrare.
- Single-sided: fotografie, nume, funcție și identificator pe o singură față; bun pentru volume reduse și design simplu.
- Dual-sided: față pentru identificare, verso pentru reguli, date de contact, cod de bare, termen de valabilitate sau instrucțiuni.
- Duplex cu encoding: stabilește ordinea imprimare–codare și orientarea cipului ori a benzii magnetice.
- Duplex cu laminare: verifică dacă laminatorul protejează una sau ambele fețe și ce decupaj are pentru cip sau bandă.
300 dpi sunt suficienți? Rezoluție, margini și calitate foto
Pentru majoritatea legitimațiilor, rezoluția de 300 dpi este suficientă pentru fotografii, logo-uri, text și coduri de bare bine proiectate. Calitatea finală depinde însă și de profilul de culoare, ribbon, materialul cardului, rezoluția imaginii sursă, contrastul, curățarea echipamentului și modul în care designul folosește marginile.
Unele imprimante oferă moduri 300 × 600 dpi pentru culoare sau monocrom și 300 × 1200 dpi pentru detalii monocrome. Aceste valori nu transformă automat o fotografie slabă într-una bună și pot modifica viteza. Pentru coduri de bare, dimensiunea modulului, contrastul și zona liberă sunt mai importante decât simpla creștere a rezoluției.
Edge-to-edge
Imprimarea ajunge foarte aproape de margine. Din motive de transport și toleranță mecanică poate rămâne o margine foarte fină, mai ales dacă suportul sau reglajul nu sunt perfecte.
Over-the-edge
Imaginea este imprimată pe un film puțin mai mare decât suprafața utilă și este transferată peste margine, oferind un aspect full-bleed mai uniform.
Carduri PVC, compozit, PET-G și carduri cu cip
Formatul standard folosit cel mai des este CR80/ID-1, aproximativ 85,60 × 53,98 mm, cu grosimea uzuală de 0,76 mm (30 mil). Totuși, imprimantele acceptă intervale diferite de grosime și materiale diferite. Nu presupune că orice card CR80 este compatibil cu orice ribbon sau temperatură de transfer.
| Tip card | Utilizare | Ce verifici | Tehnologie orientativă |
|---|---|---|---|
| PVC alb | Legitimații, vizitatori, fidelizare | Grosime, finisaj, calitate și compatibilitate ribbon | DTC sau retransfer |
| PVC compozit | Carduri supuse la mai multă căldură sau laminare | Proporția compozitului și temperatura procesului | În funcție de configurație și laminare |
| PET/PET-G sau alte materiale | Proiecte cu cerințe speciale de durată sau material | Calificarea materialului de producător/integrator | Frecvent retransfer; test obligatoriu |
| Smart card | Acces, identitate, aplicații contact/contactless | Poziția cipului, planeitatea, standardul și encoderul | Retransfer pentru suprafețe dificile; DTC dacă este validat |
| Bandă magnetică | Acces și aplicații legacy | HiCo/LoCo, poziție, orientare și encoder | DTC sau retransfer cu modul compatibil |
Pentru consumabile standard și variante cu bandă magnetică, vezi categoria AutoID de carduri PVC. Într-un proiect cu smart card sau material special, trimite o mostră și cere test înainte de achiziția lotului complet.
Bandă magnetică, cip cu contact sau card contactless/RFID?
Imprimarea vizuală și codarea electronică sunt două operații diferite. O imprimantă poate tipări perfect un card cu cip fără să poată scrie în acel cip. Pentru personalizare într-un singur flux este necesar encoderul potrivit și integrarea software care transmite datele corecte către imprimantă și către modulul de codare.
- Bandă magnetică: verifică ISO 7811, pistele, coercivitatea HiCo/LoCo și orientarea benzii.
- Cip cu contact: verifică ISO 7816, clasa de tensiune, middleware-ul și poziția cipului.
- Contactless: verifică familia exactă — de exemplu ISO 14443 A/B, ISO 15693, MIFARE sau DESFire — nu doar eticheta generică „RFID”.
- UHF: este o cerință distinctă față de cardurile contactless HF/NFC; confirmă frecvența, standardul și configurația disponibilă.
- SAM și chei: pentru aplicații securizate, stabilește cine administrează modulele, cheile și drepturile de acces.
Overlay, film de retransfer și laminare: nu sunt același lucru
Confuzia dintre aceste trei straturi produce frecvent estimări greșite de cost și durată. Panoul „O” dintr-un ribbon YMCKO aplică un strat transparent subțire peste culoare. Filmul de retransfer este suportul intermediar pe care se imprimă imaginea și care rămâne lipit de card. Laminatul este un consumabil separat, mai gros și mai rezistent, aplicat de un modul de laminare.
| Strat | Rol principal | Este obligatoriu? | Observație de cost |
|---|---|---|---|
| Overlay „O” | Protecție de bază a imprimării DTC | Inclus în anumite ribboane, precum YMCKO | Randamentul este cel al ribbonului. |
| Film de retransfer | Primește imaginea și o transferă pe card | Da, pentru imprimarea retransfer | Se calculează separat de ribbon. |
| Laminat | Rezistență la uzură și elemente vizuale de securitate | Nu; necesită modul de laminare | Poate fi pentru o față, două fețe, clar sau holografic. |
Laminarea este justificată pentru carduri folosite zilnic timp îndelungat, expuse la frecare, raze UV, substanțe sau tentative de alterare. Laminatul poate include holograme standard sau personalizate, microtext, elemente UV și decupaje pentru cip ori bandă. Compatibilitatea dintre imprimantă, laminator, card și consumabil trebuie verificată ca un singur sistem.
Vezi separat foliile de laminare pentru carduri disponibile în catalogul AutoID.
Securitatea nu se rezumă la hologramă
Un program sigur de emitere protejează cardurile nepersonalizate, datele, ribboanele folosite, accesul la imprimantă și configurația software. Unele familii oferă secure boot, autentificarea imprimantei, criptarea datelor, ștergerea informațiilor din memorie, carcase cu blocare, ribboane UV sau laminare holografică. Nicio funcție nu înlocuiește însă procedura operațională.
1. Controlează suporturile
Ține cardurile goale, ribboanele și laminatele într-un spațiu controlat. Inventariază loturile și limitează accesul la persoanele autorizate.
2. Protejează datele
Folosește conturi nominale, drepturi minime, comunicații securizate și o politică de ștergere pentru fotografii și fișierele temporare.
3. Validează fiecare card
Verifică vizual, citește codul de bare și testează cipul sau banda magnetică înainte ca legitimația să fie activată.
4. Gestionează rebuturile
Cardurile greșite și ribboanele care păstrează urme ale datelor trebuie colectate și distruse conform politicii organizației.
Cum estimezi volumul și viteza reală?
Volumul anual singur nu descrie sarcina. Cinci mii de carduri distribuite uniform pe tot anul sunt diferite de cinci mii emise în două zile la începutul anului universitar. Notează volumul mediu, vârful pe oră, dimensiunea lotului, procentul color, numărul de fețe, encodingul, laminarea și timpul permis pentru intervenții.
Vitezele producătorilor sunt valori maxime obținute în condiții definite. Fotografia, conexiunea, calculatorul, driverul, timpul de transfer, codarea și laminarea pot reduce debitul final. Pentru o comparație corectă, folosește același tip de lucrare și același ribbon.
| Familie | Tehnologie | Color single-sided | Color dual-sided | Capacitate standard |
|---|---|---|---|---|
| Evolis Primacy 2 | DTC | Până la 235 cph YMCKO; 280 cph cu 1/2 YMCKO | Până la 170 cph YMCKO-K | 100 intrare / 100 ieșire; intrare 200 opțional |
| Zebra ZC300 | DTC | Până la 200 cph YMCKO | Până la 140 cph YMCKOK | 100 intrare / 100 ieșire |
| Entrust Sigma DSE | DTC | Până la 185 cph | Până la 145 cph | 100 intrare / 25 ieșire |
| Zebra ZXP Series 9 | Retransfer | Până la 180 cph | Până la 190 cph, prin transfer simultan | 150 intrare / 100 ieșire |
Valorile de mai sus sunt limite declarate în fișele oficiale și nu reprezintă o garanție de producție pentru orice configurație. Cere un test cu designul, cardul, encodingul și laminarea din proiectul tău.
Cum alegi ribbonul și cum eviți un cost calculat greșit?
Codul ribbonului descrie panourile folosite. Y, M și C sunt culorile de sublimare, K este rășina neagră pentru text și coduri, iar O este overlay-ul transparent. Un ribbon YMCKO este uzual pentru o față color; un ribbon YMCKOK tipărește color pe față și negru pe verso; variantele half-panel reduc consumul când fotografia ocupă doar o zonă a cardului.
- YMCKO: față color completă cu negru rezistent și overlay.
- YMCKOK: față color și verso negru într-un ciclu duplex.
- 1/2 YMCKO: fotografie color pe o porțiune și negru pe restul cardului, dacă designul permite.
- Monocrom K: text, numere și grafică într-o singură culoare, cu randament mult mai mare.
- Retransfer: ribbonul și filmul sunt consumabile distincte; ambele intră în cost.
- Laminare: adaugă cost per față și poate avea randament diferit pentru top și bottom.
Randamentul este mai relevant decât prețul rolei. Un ribbon de 400 RON pentru 250 de carduri înseamnă 1,60 RON per card înainte de cardul gol, film, laminat, rebuturi și manoperă. Compară întotdeauna consumabile originale compatibile cu modelul exact și cu numărul de fețe.
Consultă ribboanele pentru imprimante de carduri și categoria de kituri de întreținere. Curățarea planificată reduce defectele de imprimare și protejează capul, rolele și traseul cardului.
Calculator: cât costă un card emis și acceptat?
Costul util nu este costul ribbonului împărțit la randament. Trebuie incluse cardul gol, filmul de retransfer, laminatul, pierderile, amortizarea echipamentului, mentenanța și timpul operatorului. Calculatorul de mai jos folosește exclusiv valorile introduse de tine și estimează costul pentru un card bun, nu pentru o simplă încercare de imprimare.
cost variabil/procesare = card gol + ribbon/randament + film/randament + laminat/randament
cost/card util = (cost variabil anual + amortizare + mentenanță + manoperă) ÷ carduri utile
Calculator AutoID pentru costul per card
Introdu toate valorile pe aceeași bază fiscală — de exemplu, RON fără TVA — și randamentul corespunzător exact configurației single/dual-sided.
Instrument de estimare AutoID
Calculează costul per card util
Folosește prețuri pe aceeași bază fiscală și randamentele configurației exacte. Rezultatele se actualizează automat.
Structura estimării anuale
- Consumabile / card procesat
- —
- Consumabile totale
- —
- Costul material al rebuturilor
- —
- Amortizare anuală
- —
- Manoperă anuală
- —
- Mentenanță anuală
- —
Estimarea folosește cardurile bune solicitate ca rezultat. Pentru retransfer sau laminare, introdu prețul și randamentul per card pentru configurația single/dual-sided folosită.
Patru imprimante de carduri AutoID, recomandate după scenariu
Selecția nu este un clasament universal. Fiecare familie răspunde unei combinații diferite de volum, experiență de utilizare, securitate și calitate. Configurațiile, prețurile și disponibilitatea se verifică pe paginile produselor.
Evolis Primacy 2
De ce o alegi: platformă modulară pentru volume medii și mari, single sau dual-sided, 300 dpi, USB și Ethernet, cu opțiuni pentru Wi-Fi, encoding, securitate și laminare.
Productivitate oficială: până la 235 carduri/oră YMCKO full-panel, 280 cu half-panel și 170 dual-sided YMCKO-K.
Potrivită pentru: companii, universități, sănătate, hoteluri, centre de emitere și programe care pot evolua.
Vezi Evolis Primacy 2Zebra ZC300
De ce o alegi: operare intuitivă, format compact, LCD grafic, alimentare și ieșire de 100 de carduri, USB/Ethernet și Wi-Fi opțional.
Productivitate oficială: până la 200 carduri/oră color single-sided și 140 dual-sided; 900 cph se aplică exclusiv monocromului single-sided.
Potrivită pentru: recepții, retail, hospitality, educație și birouri care vor un flux DTC simplu și controlat.
Vezi Zebra ZC300Entrust Sigma DSE
De ce o alegi: emitere on-premises sau cloud, secure boot, criptarea conexiunii și a datelor, dashboard mobil și protecție a capului de imprimare.
Productivitate oficială: până la 185 carduri/oră color single-sided și 145 dual-sided, cu hopper de intrare de 100 de carduri.
Potrivită pentru: badge-uri de angajat, educație, sănătate, retail, hospitality și organizații care prioritizează securitatea fluxului.
Vezi Entrust Sigma DSEZebra ZXP Series 9
De ce o alegi: retransfer cu imagine over-the-edge, alimentare de 150 de carduri, opțiuni de encoding și laminare single sau dual-sided.
Productivitate oficială: până la 180 carduri/oră single-sided și 190 dual-sided prin proces de transfer simultan.
Potrivită pentru: carduri cu cip, identitate și acces cu securitate ridicată, carduri premium și aplicații care cer laminare.
Vezi Zebra ZXP Series 9Explorează întreaga categorie de imprimante de carduri AutoID. Catalogul afișează variantele și disponibilitatea actuală, fără ca articolul să fixeze prețuri sau stocuri care se pot schimba.
Ce imprimantă alegi pentru fiecare aplicație?
Badge-uri de angajat și acces
Pentru PVC standard și volume distribuite, DTC este de regulă suficient. Alege duplex dacă verso-ul conține reguli sau identificatori și adaugă encoderul cerut de sistemul de acces.
Universități și campusuri
Dimensionează vârful de emitere, nu doar volumul anual. Hopperul, duplexul automat, rețeaua și o unitate de rezervă pot conta mai mult decât câteva secunde câștigate pe card.
Vizitatori și evenimente
Un model DTC single-sided poate fi eficient dacă legitimația este temporară. Evaluează carduri rewritable sau fluxuri monocrome când reutilizarea și viteza sunt prioritare.
Retail și fidelizare
DTC oferă cost și viteză bune pentru carduri PVC. Retransfer este justificat pentru aspect premium, materiale speciale sau design full-bleed fără margine tehnică.
Sănătate și identificare profesională
Prioritizează lizibilitatea, rezistența la curățare, controlul datelor și validarea codului de bare/cipului. Pentru utilizare intensă, analizează laminarea.
Identitate cu securitate ridicată
Folosește retransfer, encoding validat, laminat cu elemente de securitate și proceduri pentru carduri goale, ribboane, rebuturi, chei și activare.
Checklist înainte de cererea de ofertă
Trimite aceste informații echipei AutoID pentru o selecție verificabilă și comparabilă:
- Aplicația: acces, angajați, studenți, vizitatori, fidelizare, evenimente sau identitate securizată.
- Numărul de carduri pe an, vârful pe oră și dimensiunea loturilor.
- Single-sided sau dual-sided și procentul lucrărilor color/monocrom.
- Materialul, formatul, grosimea și mostra cardului care va fi folosit.
- DTC sau retransfer; cerința edge-to-edge ori over-the-edge.
- Bandă magnetică, cip cu contact, contactless sau UHF; standardul exact.
- Overlay standard, laminare pe o față sau două și eventual hologramă.
- USB, Ethernet ori Wi-Fi și numărul stațiilor care trimit lucrări.
- Software-ul de design și emitere, baza de date și integrarea cu controlul accesului.
- Cerințe de securitate: blocare, criptare, secure boot, roluri și audit.
- Bugetul pentru imprimantă, encodere, software, consumabile, service și carduri.
- Necesitatea unui test cu designul și cardul real înainte de comandă.
Ai nevoie de o configurație completă pentru emiterea cardurilor?
Trimite echipei AutoID modelul cardului, designul față-verso, volumul, tehnologia de codare și durata dorită. Verificăm imprimanta, encoderul, ribbonul, filmul, laminatul, software-ul și accesoriile ca un singur sistem.
Solicită consultanță AutoIDÎntrebări frecvente despre imprimantele de carduri
Care este diferența dintre direct-to-card și retransfer?
Direct-to-card imprimă culoarea direct pe suprafața cardului și este eficient pentru PVC standard. Retransfer imprimă mai întâi pe un film, apoi transferă filmul pe card, oferind acoperire over-the-edge, calitate foto bună și rezultate mai uniforme pe carduri cu suprafețe dificile.
Ce imprimantă de carduri este potrivită pentru carduri de acces?
Pentru carduri PVC standard, o imprimantă DTC precum Evolis Primacy 2, Zebra ZC300 sau Entrust Sigma DSE poate fi suficientă. Dacă folosești carduri cu cip, ai cerințe full-bleed sau laminare de securitate, analizează o configurație retransfer precum Zebra ZXP Series 9. Encoderul trebuie ales după tehnologia sistemului de acces.
Merită o imprimantă dual-sided?
Da, dacă informațiile sunt distribuite constant pe ambele fețe. Duplexul automat elimină întoarcerea manuală, reduce erorile de orientare și crește productivitatea. Pentru volume foarte mici și verso ocazional, un model single-sided poate rămâne rentabil.
Pot imprima și codifica un card RFID în același echipament?
Da, numai dacă SKU-ul imprimantei include encoderul compatibil cu tehnologia exactă a cardului și dacă software-ul poate controla procesul. Termenul RFID este prea general: confirmă HF/NFC sau UHF, standardul, frecvența, cipul și eventualele module SAM.
Ce înseamnă YMCKO și YMCKOK?
YMCKO conține panouri galben, magenta, cyan, negru și overlay și este folosit uzual pentru o față color. YMCKOK adaugă un al doilea panou negru pentru verso, fiind potrivit pentru lucrări dual-sided cu față color și spate monocrom.
Overlay-ul ribbonului înlocuiește laminarea?
Nu. Overlay-ul oferă protecție de bază. Laminatul este un strat separat, mai rezistent, aplicat de un modul dedicat și poate include elemente holografice sau alte funcții de securitate.
Cât costă imprimarea unui card PVC?
Costul depinde de card, ribbon și randament, filmul de retransfer, laminat, rata rebuturilor, amortizarea imprimantei, mentenanță și manoperă. Folosește calculatorul din articol cu prețurile și randamentele configurației exacte; nu compara doar prețul rolelor.
300 dpi sunt suficienți pentru legitimații?
În majoritatea cazurilor, da. 300 dpi sunt suficienți pentru fotografii, logo-uri, text și coduri de bare bine dimensionate. Calitatea sursei, contrastul, ribbonul, cardul și întreținerea influențează rezultatul la fel de mult.
Pot folosi orice card PVC cu orice imprimantă?
Nu este recomandat. Verifică formatul, grosimea, materialul, planeitatea, finisajul, poziția cipului sau a benzii și compatibilitatea cu temperatura procesului. Pentru carduri speciale sau cu cip, cere test cu o mostră reală.
Cum aleg între Evolis Primacy 2, Zebra ZC300, Entrust Sigma DSE și Zebra ZXP Series 9?
Alege Primacy 2 pentru flexibilitate și volum DTC, ZC300 pentru operare compactă și intuitivă, Sigma DSE pentru un flux DTC modern cu funcții de securitate și cloud/on-premises, iar ZXP Series 9 pentru retransfer, calitate premium, encoding și laminare. Decizia finală se ia după card, volum, fețe și securitate.
Surse și verificarea specificațiilor
Specificațiile trebuie reconfirmate pentru SKU-ul ofertat. Surse oficiale consultate pentru această actualizare:







